BLUESGUIDEN AUGUSTI
1    Roffe Wikström Band, S/S Blidösund
1    Little Gunnar´s Blue Tuesdays med Travis Green (US), Stampen
1    Blues Jam, Wirströms
1    The Surfin´Saints 17.30-19.00 och 21.15-23.00, Gubbhyllan på Skansen


2    Roffe Wikström Band, S/S Blidösund
2    King of Boogie - Ulf och Bo från Jump 4 Joy, Stampen
2    The Moose Brothers, Akkurat
2    Blues Alive + Slowman Bluesband + Robin Tesch, Lasse i Parken
2    Uptown Blues, Wirströms
2    Allen Finney & A.P. Meister, Bluesbaren


3    Beverly “Guitar” Watkins & The King Bees (US), Fasching
3    Roffe Wikström Band, S/S Blidösund
3    Big T Rhythm Combo - Big T Birthday Bash!, Stampen
3    The Moose Brothers, Akkurat
3    Fanny Moe & The Dynamite Believers, Lasse i Parken
3    Electric Blues Trio, Bluesbaren
3    Uptown Blues, Wirströms


4    Doug Seegers (US), Lasse i Parken
4    After Work Live Soul Session 17.30-19.30 + Greendish, Stampen
4    James Bradley Jr, Långa Raden i Velamsund
4    The Moose Brothers, Akkurat
4    Uptown Blues, Wirströms
4    “The Return of the NYC legend Neon Leon (US)”, Speakeasy Sthlm
4    Bluesjam med Maxie Freeman & Clara Houserockers, S:ta Clara
4    Halonen Best, Bluesbaren
4    Caroline Williams Blues & Soulfriends med Björn Gideonsson, Lilla Wien


5    Big Time Blues Jam 14-19 + Stevie Klasson Blues De Luxe med Neon Leon (US), Stampen
5    El Madrigal hyllar Neil Young, Lasse i Parken
5    The Moose Brothers, Akkurat
5    Favorite Hippies, Kapellet i Norrtälje
5    Brian Kramer´s Blues Jam 14-18, Engelen
5    Bluesjam med Thomas Prim & Clara Houserockers, S:ta Clara
5    Stone Age, Årsta Havsbad
5    Allen Finney & A.P. Meister, Norrport

5    Per & Andrea Blues Duo, Restaurang Ångbåtsbryggan i Grisslehamn  OBS: INSTÄLLT P.G.A. REGN
5    Uptown Blues, Wirströms
5    Caroline Williams Blues & Soulfriends med Björn Gideonsson, Lilla Wien
5    Skanky Fred & Might Bo, Bluesbaren


6    Rost, Akkurat
6    Tip Jar Sunday! Live Music Jam 18-23, Stampen


7    Brian Kramer´s Blue Mondays med Blues Jam All-Stars, Brian Kramer Band med Chaza Nahra och   Patrik Klingebom, Engelen


8    Little Gunnar´s Blue Tuesdays med Max Schultz Trio, Stampen
8    The Surfin´Saints 17.30-19.00 och 21.15-23.00, Gubbhyllan på Skansen
8    Blues Jam, Wirströms


9    The Dogs, Stampen

9    Richie Ramone (US), Riddar Jakob i Jakobsberg
9    Blue Souls of Rocks, Wirströms

9    Spirituals Kings, Engelen
9    Stevie Klasson med Neon Leon, Bluesbaren 

 

10  Evon (UGA), Bluesbaren
10  The Sidebeats + speciell gäst, Stampen
10  Blue Souls of Rocks, Wirströms


11  Leffe Williamsson & Örjan Mäki, Kapellet i Norrtälje

11  After Work Live Soul Session 17.30-19.30, Band of Brothers, Stampen
11  Blue Souls of Rocks, Wirströms
11  Ulf “The Wolf” Westergren, Bluesbaren

11  Ulf "The Wolf" Westergren + Elin Vikner 23.00, Speakeasy Sthlm
11  Bluesjam med Big Walker & Clara Houserockers, S:ta Clara
11   “Live Video Recording” Big Walker & The Night Flight Band, Speakeasy Sthlm
11  A Brand New Stage, Långa Raden i Velamsund


12  Sofie Reed & Russell Jackson (S,US), Roslagen Pride, 12-12.40 och 16.10-17.15, Societetsparken i Norrtälje

12 Vinterviken Country & Bluegrass Festival med Le Chat Mort, David Ritschard & Krokodiltårarna, Jens Koch & friends och Old Ruby Twine Felicia Nielsen & Frida Ljungberg, Vintervikens Trädgård

12 Cajun Blend, O´Connells
12  Big Time Blues Jam 14-19 + Dan Granero Band, Stampen
12  Elin Vikner, Bluesbaren
12   Brian Kramer´s Blues Jam 14-18, Engelen   
12   Bluesjam med Jan Sjöberg & Clara Houserockers, S:ta Clara
12  Blue Souls of Rocks, Wirströms
12  Maxie Freeman, Norrport
12  Pohn Jettri, Strandnära i Öregrund
12  Roberta´s och The Midnight Men, Edeby Gästfrihet, Väddö
12  Dr Pam & Friends, Bullandö Krog


13  The Steepwater Band (US), Akkurat
13  Tip Jar Sunday! Live Music Jam 18-23, Stampen


14  Brian Kramer´s Blue Mondays med Al Finney & Fat City, Engelen

15-20  Stockholms Kulturfestival

15  The Steepwater Band (US), Katalin i Uppsala 

15  Blues Jam, Wirströms
15  Little Gunnar´s Blue Tuesdays med Emil & The Ecstatics, Stampen
15  The Surfin´Saints 17.30-19.00 och 21.15-23.00, Gubbhyllan på Skansen

15  Jan Johansen & Mats Ronander + Ubbe Holm, Fåfängan

15  En hyllning till Cornelis med Medborgarna, Parkteatern i Vita Bergen


16  Richie Ramone (US), Southside Cavern

16  The Steepwater Band (US), Kärleksuddens Skärgårdsrestaurang i Norrtälje
16  Tribute to Joni Mitchell, Lasse i Parken

16  Stevie Klasson med band, Bluesbaren

16  "Elvis i Parksnäckan" Kent Wennman + gäst Doug Seegers (US), Parksnäckan i Uppsala
16  TBA, Bluesbaren 

16  Steve Future, Engelen
16  Thou Shalt Swing, Stampen


17  Mikaela Finne & Mathias Danielsson, Stampen
17  The Mad Men Band, Lasse i Parken
17  Mona Johansson med vänner, Bluesbaren
17  Robert Wells, Charlie Mc Coy (US), Engelen


18  Rival Sons (US), Gröna Lund
18  After Work Live Soul Session 17.30-19.30 + The Surfin´Saints, Stampen
18  Philomania - Phil Lynott & Thin Lizzy Tribute, Harry B James
18  Louisiana Avenue 18.00, Nytorgsfesten på Södermalm
18  Blue House 20-års jubileum, Trosa Matstudio i Trosa
18  Stone Sound, Restaurang Louis
18  Preachin´Lips, Bluesbaren
18  Kaj Holst med gäster + Big Walker´s Night Flight Band, Speakeasy Sthlm
18  Bluesjam med Thomas Hammarlund & Clara Houserockers, S:ta Clara
18  Sjöström & Gullö och Night Train Express, Scensommarfestival i Folkets Park, Nykvarn
18  Erics Bluesband med Slidin´Slim, Långa Raden i Velamsund


19  Big Time Blues Jam 17.30-19.30 + The Sidebeats, Stampen
19  Clas Yngström & Sky High, S/S Blidösund från Norrtälje
19  Doug Seegers (US) 11.30-12.15, Rimbodagen i Rimbo
19  Brian Kramer´s Blues Jam 14-18, Engelen

19  TT Grace, Bill Öhrström & The Rockaways, The Big Boys And The Skinny Ones, Mölnbo Folketspark
19  Stone Sound, Restaurang Louis
19  Elin Vikner, Bluesbaren
19  Per & Andrea, Norrport

19  Bluesjam med MaxieFreeman & Clara Houserockers, S:ta Clara


20  The Remarkables, Akkurat

20  Chris Ruest (US), Engelen
20  Tip Jar Sunday! Live Music Jam 18-23, Stampen


21  Patti Smith & Her Band (US), Gröna Lund
21  Brian Kramer´s Blue Mondays med True North + Robert Hill, Engelen


22  Little Gunnar´s Blue Tuesdays med Dekula Band, Stampen
22  Blues Jam, Wirströms


23  TCB´s Tribute to Aretha Franklin, Stampen
23  Lowbird Highbird + Gustafemanuel, Scalateaterns källare

23  Echoes & Rhymes, Judy Blue och Fornication, Lasse i Parken
23  TBA, Bluesbaren
23  Per Ängkvist and friends, Wirströms


24  Per Ängkvist and friends, Wirströms

24  Evon (UGA), Lasse i Parken
24  The Country Hoedown med Sons of Bourbon + Mikaela Finne & Kanada, Stampen
24  Man Goes Loop, Bluesbaren

24  Robert Wells & Billy Dean (US), Engelen


25  Kjell Gustavsson Rhythm & Blues Orchestra, Långa Raden i Velamsund
25  Bluesjam med Eric Hansson & Clara Houserockers, S:ta Clara
25  Per Ängkvist and friends, Wirströms

25  Cross the Walkers, Speakeasy Sthlm
25  After Work Live Soul Session 17.30-19.30 + Bob Manning Soul Enterprise (US,S), Stampen

25  "Zimmermans - En kväll med Bob Dylan", Parksnäckan i Uppsala
25  Almost Motown, Lasse i Parken

25  Doug Seegers, Kapellet i Norrtälje
25  Som´thin with Mallika, Bluesbaren


26  Cornelisdagen 30-års jubileum, Rival och Mosebacke torg

26  Upsala Americana 2017, Parksnäckan i Uppsala
26  Big Time Blues Jam 14-19 + Jump 4 Joy, Stampen
26  Erika Baier & The Business + Harmonica Henry Bluesband, Södertälje Jazz & Bluesförening, Spinnrocken i Södertälje
26  Brian Kramer´s Blues Jam 14-18, Engelen
26  Gemene Man, Norrport
26  Per Ängkvist and friends, Wirströms
26  Bluesjam med Jack Ekeland & Clara Houserockers, S:ta Clara

26  Edsvik Musikfestival i Sollentuna 15-24
26  Muddy Blues Band, Bluesbaren


27  Ringo Franco, Akkurat
27  The Deslondes (US), Southside Cavern
27  Tip Jar Sunday! Live Music Jam 18-23, Stampen


28  Brian Kramer´s Blue Mondays med Jon Ben Berger Band, Engelen


29  Knut Reiersrud med band (N), Fasching
29  Little Gunnar´s Blue Tuesdays med Hans Bollandås (N) och Andreas Hellkvist, Stampen
29  Blues Jam, Wirströms


30  Blues and Groovy, Wirströms
30  Among Lynx, Skivrelease i Scalateaterns källare
30  Spinning Jennies + Marlene Oak, Lasse i Parken
30  Birgittas Bluesshow, Bluesbaren


31  Robert Lighthouse, Bluesbaren

31 Scott Baretta (US) visar och berättar om filmen "Shake Ém Down: The Blues According to Fred Mc Dowell. Scott är forskare och författare på Mississippi Blues Trail. Musikunderhållning med Brian Kramer, Allen Finney och Felicia Nielsen. Izzy Young´s Folklore Centrum, Wollmar Yxkullsgatan 2 A, Södermalm
31  The Mad Men Band, Stampen
31  Hot Pretzels, Lasse i Parken
31  Blues and Groovy, Wirströms

 Med reservation för ändringar