BLUESGUIDEN NOVEMBER

  

14  Eric Bibb - Tales from a Blues Brother, Scalateatern

 

14  Violet Green - Tell it like it is - A Tribute to Woman Pioneers in Blues and Rock´n Roll, Pygmétatern

 

14  Little Gunnar´s Blue Tuesdays: Gin Gin, Stampen

 

14  Blues Jam, Wirströms

 

 

15  Blå Regnrock - Tribute to Dylan and Cohen, Bluesbaren

 

 

16  Stiff Little Fingers (N.IRL), Katalin i Uppsala

 

16  Good Morning Blues, Fasching

 

16  Blues Into Jazz, Stampen

 

16  Irene Jane Baker & Lonestar Blues, Hornsgatan 81, Restaurang Platini

 

 

17  De Södervisa, Lidingö kulturvecka, Lidingö Stadshus

 

17  Eva Eastwood, Katalin i Uppsala

 

17  The Band Wagon Swing Orchestra + After Work Live Soul Session 17.30-19.30, Stampen

 

17  Patrik Jansson Band, Wirströms

 

17  Bluesjam med Ronny Norberg & Clara Houserockers, S:ta Clara

 

17  Blå Skåpet, Bluesbaren

17  Silvio möter Cornelis, Plugged Records

17  Friday Night Blues med Du Rietz Blues, Odengatan 89, Swedish Swing Society

17  Eric Hansson & Micke Hujanen akustiskt, Kungsgatan 7, Gnarly Burger & Grill

 

17-18  Rock at Sea, Hårdrock med bl.a. Among Lynx, Dr Harmonica och Ulf Sandström & Bo Gustafsson, M/S Cinderella. Avgår från Stockholm 18.00. Åter söndag 15.15. www.julymorning.nu

 

 

18  Peter van Toy (UK), Noels

 

18  Micke Fall spelar Satchmo, Upplandsgatan 12, 18.00, S:t Peters Kyrka

 

18  Little Steven And The Disciples of Soul (US), Stockholm Waterfront

 

18  Good Morning Blues, Katalin i Uppsala

 

18  Dan Granero Band + Big Time Blues Jam 14-19, Stampen

 

18  Bluesjam med Thomas Prim & Clara Houserockers, S:ta Clara

 

18  Brian Kramer´s International Blues Jam 14-18, Engelen

 

18  Urband Blues, Norrport

 

18  Bjärhall Combo, Bluesbaren

 

18  Kent Wennman Rockabilly & Kvartett, Skebopuben i Skebobruk

18  Tyresö Jazz & Blues Club, Jubileumskonsert med tre band. 30 år med Jazz i Tyresö. Swing Magnifique, Thomas Arnesen Blues Band och Carin Lundin, 15-18, Tyresö Kulturcentrum Kvarnhjulet

18  Blue Hammer, Sportbar Nummer 10, Vaxholm

18  RLB + 2 band till, 13.00-16.30, MusikMACKen, Restaurang Gröna Dalen i Gröndal

18  Blues Jam, 19-22, Restaurang Louis

18  Thåström, Svandammshallarna i Uppsala

 

18-19  50 & 60-tal med bl.a. Dr Harmonica (US), M/S Cinderella. Avgår från Stockholm 18.00. Åter söndag 15.15. www.julymorning.nu

 

 

19  The Americans (US), Akkurat

 

19  Tip Jar Sunday 18-22, Stampen

19  Thåström, Cirkus

 

 

20  Brian Kramer´s Blue Mondays: Yonder feat. Mats Qwarfordt, Engelen

20  Thåström, Cirkus

 

 

21  Little Gunnar´s Blue Tuesdays: Blues Divas of Sweden, Clarisse Muvemba och Erika Baier, Stampen

 

21  Blues Jam, Wirströms

21  Thåström, Cirkus

 

 

22  The Cloudberries, Ankaret Pub i Nynäshamn

 

22  Boogie Trio, Stampen

 

22  Björn Tengman Duo, Bluesbaren

22  Cockroach Blues Band, Big Ben

22  Thåström, Cirkus

 

 

23  Martha High & The Soul Cookers (US), Fasching

 

23  The Cloudberries, Melody Box, Telefonplan

 

23  Mona med vänner, Bluesbaren

 

23  Hazemaze + The Howling Owl, PSB

 

23  Blue Trinity, Kapellet i Norrtälje

 

23  Annabell, Stampen

23  Jake La Botz (US) + Robert Hill & The Muskogee Few, Twang

23  Irene Jane Baker & Lonestar Blues, Hornsgatan 81, Restaurang Platini

 

 

24  Stockholms Bluesförening presenterar Annas Blues-kok
      After Work Live Soul Session 17.30-19.30, Stampen
      ABK LB 1 copy

    

    Annas Blues-kok från Stockholm har en väldoftande blandning av
    låtar med centrum i bluesen men med utvikningar:
    framåt som bakåt - uppåt som neråt.

 

    Resultatet blir gungande betraktelser; med både smärta
    och humor som ingredienser.

 

    Medlemmar

 

    Trummor:  Lennart Fröderberg
    (Kitto, Gunilla Granqvist, Ulven Nilsson)

 

    Gitarr: Olle Sjöstedt
    (Brian Kramer Band, Blues Eyed Soul, Peacerich)

 

    Sång: Anna Magnusson
    (Lousiana Bluesband)

 

    Bas:  Ian Björkman
    (Mud Pie South)



24  The Surfin´Saints, Wirströms

 

24  Bluesjam med Lennart Thorman & Clara Houserockers, S:ta Clara

 

24  Uptown Blues, Bluesbaren

 

24  Favorite Hippies, Kapellet i Norrtälje

24  Irene Jane Baker & Lonestar Blues, Hornsgatan 81, Restaurang Platini

24  Basement Bout, Speakeasy Sthlm

24  Jazz me Blues, Restaurang Louis

 

 

25  Beth Hart (US), Nalen

 

 

25  Jump 4 Joy + Big Time Blues Jam 14-19, Stampen

 

25  Brian Kramer´s International Blues Jam 14-18, Engelen

 

25  Som´thin with Mallika, Wirströms

 

25  Bluesjam med Thomas Hammarlund & Clara Houserockers, S:ta Clara

 

25  Round About Dogs, Norrport

 

25  Muddy Blues Band, Bluesbaren

 

25  Jetbone, Skebopuben i Skebobruk

 

25  Blue Trio, Roslagsgatan 20, Gnarly Burger & Grill

25  Irene Jane Baker & Lonestar Blues, Hornsgatan 81, Restaurang Platini

 

 

26  Tinariwen (MAL), Stadsteatern, Kulturhuset

 

26  Bonnie Bishop (US), Akkurat

 

26  King of the Blues: Claes Janson & Arnesen Bluesband, 14.00, Kulturoasen i Hågaby utanför Uppsala

 

26  Tip Jar Sunday 18-22, Stampen

26  Thåström, Cirkus

 

 

27  Brian Kramer´s Blue Mondays: Chaza Nahra med Brian Kramer Band, Engelen

27  Thåström, Cirkus

 

 

28  Little Gunnar´s Blue Tuesdays: Maxie FreeMan Experience, Stampen

 

28  Blues Jam, Wirströms

 

 

29  Allen Finney, Bluesbaren

 

 

30  Principal Blues, Bluesbaren

 

30  Blues Into Jazz, Stampen

30  Eric Bibb - Tales from a Blues Brother, Uppsala Konsert & Kongress

 

Med reservation för ändringar